Tieto rumy nesmú chýbať vo vašom domácom bare

Vyznáte sa v rumoch? Tak potom určite viete, že to nie je len voňavý jantárový alkohol, ktorý k vám priplával až z Karibiku - ale môže mať mnohé rôzne podoby. Každá má svoj účel a preto by mal každý druh mať svoje miesto vo vašom domácom bare.

Základom dobrého domáceho baru nemusia byť najdrahšie fľaše a nekonečné zásoby. Dôležité je mať niečo na každú príležitosť a využitie. Jednoducho povedané, treba vedieť si vybrať. Preto sa teraz pozrieme na 6 druhov rumu, ktoré určite napomôžu zorientovať sa v džungli možností, ktoré ponúkame:

Jamajský rum

Ak v rume obľubujete ovocné a sladké chute, jamajský rum by ste určite mali do svojho baru zahrnúť: či už biely, zrejúci alebo tmavý”. Je skutočne jedinečný - a to iba preto, že na Jamajke stále poctivo dodržujú svoje tradície. 

Dodnes sa venuje tradičnému spôsobu prípravy tohto alkoholu len 6 páleníc na Jamajke. Do kvasiacej melasy sa pridáva tzv. dunder and muck” - teda zvyšok z predošlého kvasenia, ktorý obsahuje baktérie dávajúce jamajskému rumu jeho chuť. Aj proces pálenia prebieha v tradičných medených kotloch zohrievaných priamo nad ohňom.

Produktom tejto vedy je nezameniteľná chuť s hutným a komplexným telom, ktorá si vás zaručene podmaní. Ochutnajte napríklad výtvor jednej zo šiestich páleníc: Appleton Estate Rare Blend 12 ročný. Je to majstrovské dielo, v ktorom nájdete chuť byliniek a banánov, ale tiež kakaa a gaštanov.

rum-blog 

Agricole Rhum

Tento rum sa nevyrába z melasy (ako väčšina rumov), ale priamo z fermentovanej šťavy z cukrovej trstiny. Hovorí sa mu niekedy aj francúzsky rum”, pretože práve vo francúzskej časti Karibiku (francúzske Antily) sa vyrábal najčastejšie. 

Vyznačuje sa rastlinnou chuťou a sviežou čerstvosťou, vďaka ktorej môže pripomínať aj cachaçu - pričom si však stále zachováva komplexnosť tradičného zrejúceho rumu. Je ideálny do miešaných nápojov, ktorým pridáva jasnejšiu a ľahšiu chuť. 

Ak chcete odhaliť francúzske tajomstvo”, skúste luxusný Rhum J.M. z Martinique. Chute perníka a vanilky sa tu stretajú s čerstvosťou cukrovej trstiny a vytvárajú arómu vhodnú nielen do miešaných nápojov, ale tiež na vychutnávanie len tak - čistého s trochou vody.

Overproof Rum

Máte radi alkohol, ktorý vám poriadne udrie” do hlavy? Pod etiketou s nápisom ,, overproof ” nájdete rumy, ktoré majú viac ako 54,5 % alkoholu. Táto definícia vznikla v britskom námorníctve, keď sa správny rum musel po zmiešaní s pušným prachom vznietiť, čo bol dôkaz” kvality. Ak po zapálení vybuchol, bol ešte kvalitnejší ako sa vyžadovalo - teda overproof”.   

Od proof” 109 (54,5% alkoholu) až po známe proof 151 (75,5 %), tieto rumy sa najčastejšie používajú v kokteiloch, ktorých súčasťou je aj hra s ohňom. Ak hľadáte rum s dostatočnou silou, v ktorom však stále môžete objavovať široké spektrum chutí, vyskúšajte Plantation OFTD Overproof. Tento proof 138 v sebe ukrýva jemné tóny vanilky, silné karamelové chute a ovocný dotyk hrozienok, ktoré si vychutnáte aj napriek vysokému percentu alkoholu.Vyzretý rum

Ako takmer každý alkohol, aj rumy zrejú v drevených sudoch rôzne dlhý čas. Proces zrenia im dáva tie najkomplexnejšie chute, a preto sú tieto rumy ideálnymi spoločníkmi na degustáciu a pomalé vychutnávanie. 

Vyzreté rumy majú v našom srdci špeciálne miesto, a preto vám odporučíme 2 fľaše, ktoré by ste nemali nechať nepovšimnuté. 

Pyrat XO Reserve je skvelým úvodom do ochutnávania rumov. Jeho pomarančový nástup a plná korenistá chuť na jazyku vás zaujímavo prekvapí, a tak skoro neomrzí. Pod najsilnejšími chuťovými tónmi sa ukrývajú tóny kolových orechov, škorice a medu. 

Don Papa 7 Y.O. je filipínsky rum, ktorý vás ohúri veľmi výraznou ovocno-kvetovou vôňou. Na jazyku je korenistý a úžasne sladký. Najlepšie si ho vychutnáte zriedený s trochou vody. 

Svetlý rum

Aj keď sa môže na prvý pohľad zdať, že svetlý rum je rovnaký ako nezrejúci rum, nemusí to byť pravda. Rôzne farby rumu sa dajú dosiahnuť niekoľkými spôsobmi - a rovnako ako karamelom dofarbený nezrejúci rum je stále nezrejúci, aj filtráciou odfarbený rum môže mať za sebou niekoľko rokov v sude. 

Na rozdiel od farebných” rumov, tieto nedajú vášmu miešanému nápoju žiadnu farbu, a pritom si zachovávajú v sebe všetku rumovú chuť. Je len na vás, či máte chuť na niečo ostrejšie”, alebo chcete dať drinku komplexnú chuť s mnohými odtieňmi. Miesto pre fľašu s bielym rumom môže zaplniť napríklad Diplomático Planas. Šesť rokov zrenia v sude mu dodáva zaujímavú chuť kávy či kapučína, ktorá sa postupne mieša s orechovým záverom.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie