Tajomstvá etikety: čo sa dá vyčítať z etikety na koňaku?

Kúpa kvalitnej fľaše nie je vždy len o peknom dizajne etikety. Aj v tomto prípade môže platiť, že menej je niekedy viac. Dôležité je čítať, čo kupujete.. Každá fľaša totiž obsahuje veľa dôležitých informácií, podľa ktorých môžete raz-dva zistiť, čo konkrétny koňak ponúka. 


cody-chan-sUJYS-9kf6g-unsplash (1)

Názov COGNAC

Prvá vec, ktorú si na akejkoľvek fľaši koňaku môžete hneď všimnúť je samotný názov: Cognac. Na svete totiž existuje iba 200 značiek skutočného koňaku. Určite poznáte známe mená ako Rémy Martin, Courvoisier či Martell.
Viete však, prečo je ich tak málo?

Koňakom sa totiž môže nazývať iba brandy, ktoré sa vyrába z hrozna rastúceho výhradne vo francúzskej oblasti Cognac. Podobne ako napríklad “šampanské”, aj koňak je chránená krajinná značka - a pálenice pravého koňaku patriace k starodávnym liehovarníckym “domom” (podobne ako módne domy) sa hrdia jeho výrobou po mnohé generácie. Vďaka ochrannej značke je výroba všetkého koňaku pod prísnou kontrolou úradov, a už samotný názov “koňak” zabezpečuje určitú úroveň kvality.

Hrozno? Rozhoduje poloha a odroda

Základom každého dobrého brandy (a teda aj koňaku) je samozrejme kvalitné hrozno - a na jeho pestovanie sú v obasti Cogniac skutočne výnimočne podmienky. V polovici 19. storočia profesor geológie, Henry Coquand, rozdelil celý región na niekoľko oblastí, podľa kvality pôdy a kvality alkoholu, ktorú hrozno z miestnych svahov vyprodukovalo.

Borderies je 4000 hektárová planina nad riekou Charente, kde sa vyprodukuje asi 5% celkovej produkcie hrozna z oblasti Cognac. Koňak z tejto oblasti je ľahký s jemnou orieškovou chuťou. Často sa označuje ako “koňak pre dámy”. Ochutnať ho môžete napríklad v podobe Camus VSOP Cru Borderies.

Grande Champagne je oblasť okolo mesta Segonzac s výrazne zásaditou pôdou, z ktorej pochádzajú koňaky s florálnym buketom. Vyžadujú dlhé zrenie, aby dosiahli plnú chuť.


Koňaky z oblasti Petite Champagne sú podobné, ako z Grand Champagne, ale chuť je jednoduchšia (menej komplexná) kvôli hlbšiemu uloženiu živín v pôde.

Fins Bois, Bon Bois a Bois Ordinaires sú veľké oblasti, ktoré spoločne vyprodukujú viac ako 55% hrozna. Zrejú rýchlo a vyznačujú sa hroznovou arómou. Patria k základnej triede kvality, ktorá sa môže hrdiť názvom Cognac.

Hrozno z jednotlivých oblastí je dovolené miešať a jednotlivé liehovarnícke domy vďaka tajným receptúram a pomerom získavajú svoju tradičnú “chuť”.

Ak na etikete nájdete nápis Premiére Cru spolu s názvom oblasti (Napr.: Premiére Cru de Borderies), znamená to, že koňak bol pripravený z hrozna z jedinej oblasti - a bola použitá tá správna odroda. Dokonca v prípade radu od ABK6, Pure Single, je vyrobený z hrozna z jediného vinohradu.

Tradične sa využíva odroda Trebbiano Toscano, známejšej pod názvom Ugni Blanc (čítajte “uní blonk”). Až 98% vinohradov v oblasti Cognac pestuje túto odrodu, ktorá je kyslejšia a víno z nej obsahuje viac alkoholu - ideálne na výrobu koňaku. Zvyšné 2% tvoria odrody Folle Blanche a Colombard, ktoré pri primiešaní dodávajú koňaku jemnejšiu chuť.

 clouds-cropland-crops-442116 (1)

Zrenie: VSOP, XO či VS?

Ďalším dôležitým údajom, ktorý nájdete na etikete je doba zrenia. Akékoľvek označenie vždy hovorí o najmladšom destiláte v danej zmesi, fľaša však môže obsahovať aj určité podiely oveľa starších destilátov. A čo nám povedia jednotlivé skratky a názvy?

 

VS Cognac - Very Special - tiež môže byť označený ako ***: tento koňak zrel v sude najmenej 2 roky. Aby sa mohla brandy nazývať koňakom, musí zrieť minimálne dva roky - a teda každý skutočný koňak je VS.

 

VSOP Cognac - Very Superior Old Pale - koňak, ktorý zrel aspoň 4 roky a neobsahuje pridané karamelové farbivá. Názov pochádza až z roku 1817, kedy budúci anglický kráľ Juraj IV. požiadal dom Hennesy, aby pre neho pripravili “špeciálne vyzretý tmavý koňak”.

 

XO Cognac - Extra Old - Toto označenie sa použilo prvý krát v roku 1870, a znamená,že destilát zrel minimálne 6 rokov (platí pre fľaše spred roku 2018) alebo minimálne 10 rokov (platí pre fľaše stočené po apríli roku 2018). Bežne však narazíte aj na 15 či 20 ročné fľaše s označením XO.

 

XXO Cognac - Táto nová kategória, ktorá vznikla iba v roku 2018, označuje koňaky zrejúce aspoň 14 rokov v sudoch z francúzskeho dubu.

 

EXTRA Cognac - Hoci toto označenie nie je presne zadefinované v žiadnom zákone či smernici, všeobecne sa tak označujú len koňaky staršie ako 15 rokov. Ak hľadáte niečo výnimočné ale stále dostupné, s Extra koňakmi ste na správnej adrese.

 

NAPOLEON Cognac - Táto neoficiálna kategória označuje koňaky, ktoré zreli minimálne 6 rokov v dubových sudoch. Podľa legendy prischol názov Napoleon koňakom, ktoré si nechával do vyhnanstva na ostrov Sv. Helena dovážať sám Napoleon Bonaparte. Definícia je však trochu hmlistá, a preto môžete často naraziť na Napoleon koňaky, ktoré sú oveľa staršie - 10,15 či dokonca 20 rokov. Pri “Napoleonoch” odporúčame dobre si preštudovať etiketu, aby ste si boli istí, že destilát dostojí vašim očakávaniam.

 

Hors d'âge Cognac - takto sa označujú fľaše, ktoré sú “príliš staré” na to, aby sa ich vek dal zaradiť do tradičnej kategórie. Môže to byť čokoľvek staršie ako XO. Bežne môžete naraziť na aj na 35 či 50, v extrémnych prípadoch aj 100 ročné fľaše. Koňak však po dlhšom skladovaní stráca na chuti, preto Hors d'âge nemusí nutne znamenať najchutnejší alkohol. Väčšina z týchto koňakov má zaujímavý investičný potenciál.

 

Vintage Cognac - Ročníkový koňak je vyrobený z jedného roka a jedného zberu hrozna (podobné označeniu single barrel u whisky). Označuje sa aj ako Millésime Cognac.Vo vintage koňakoch môžete skutočne objaviť ako ovplyvnia chuť podmienky ako teplota či množstvo dažďa v danom roku. Na to, aby koňakový dom mohol ročníkový koňak fľašovať, musia byť splnené prísne legislatívne podmienky: Národný koňakový úrad (BNIC) pravidelne kontroluje, či sú všetky stanovené procedúry dodržiavané.

Tajomstvo odhalené

Toľko veľmi stručne. Hoci rôzni výrobcovia môžu udávať ešte ďalšie informácie, tie o ktorých ste sa práve dozvedeli by mala obsahovať každá dobrá fľaša. Ak chcete vyskúšať, aký rozdiel je medzi koňakmi z Grande Champagne a Borderies, či ako chutí pravý Napoléon, stačí prejsť do sekcie koňakov, a vybrať si zo širokej ponuky týchto ušľachtilých destilátov!