8 druhov cukru a indické korenia: tajomstvo Bumbu rumu je nielen v prísadách

Nevyčísliteľné poklady, čierna vlajka s lebkou, hýrenie a, samozrejme, stovky litrov rumu. Aj takto si predstavujeme život karibských pirátov počas zlatého veku v 17. storočí. Čo to má však spoločné s rumom Bumbu, momentálne jedným z najpredávanejších rumov? V podstate všetko! Spoznajte túto pochúťku, ktorá sa pripravuje presne podľa 400-ročnej receptúry starých morských vlkov!

59565809_1270284269813877_1213208800899629056_n

Pirátsky poklad z Barbadosu

Príbeh „Bumbu“ sa začína spoločne s prvými Európanmi v Karibiku.
Ako zrejme viete, námorníci dostávali každý deň svoju dávku rumu. Aj tomu najväčšiemu nadšencovi sa však po nejakom čase zunuje – a tak si do neho začali pridávať rôzne prísady: obzvlášť korenia a citrusové plody. Rokmi vybrúsili ten najlepší recept, ktorý nazvali jednoducho „Bumbu“. A vďaka oddaným páleníkom z barbadoskej pálenice West Indies Rum Distillery ho môžeme ochutnať aj dnes
v každej fľaši rumu Bumbu.

Tajomstvo najlepšej chuti

Bumbu je vzácny rum, ktorý sa dodnes vyrába ručne vo veľmi malých várkach.
Jeho základom je 8 druhov ekologicky pestovanej cukrovej trstiny, pričom každá je z inej časti Karibiku:

  • Domáca trstina z Barbadosu má jemne sladkú chuť so stopami banánov a vanilky.
  • Belize sa hrdí výraznejšou chuťou trstiny, ktorá pridáva kávové a kokosové tóny.
  • Brazílska trstina má ľahkú ovocnú chuť, pripomína mango či papáju.
  • Aromatická trstina s koriandrovo-zázvorovými tónmi rastie v Kostarike.
  • Trstina z Dominikánskej republiky pridáva plnosť a hutnosť s vanilkovými tónmi.
  • Chuť trstiny zo Salvádoru je kvetinová a jemná.
  • Guyana ponúka zemitosť a tuhosť s karamelovými a čokoládovými tónmi.
  • A posledný je Honduras s výraznou pomarančovou chuťou trstiny.

Šťava z týchto trstín kvasí pomocou takmer 180-ročnej kvasinkovej kultúry uchovávanej vo West Indies Distillery. Po destilácii sa jednotlivé druhy rumov na 15 rokov zatvoria do vypálených dubových sudov po Kentucky bourbone a nechajú sa vyzrieť, vďaka čomu získajú bohatšiu a rozvinutejšiu chuť.

Z vyzretých rumov napokon barbadoskí majstri ručne vymiešajú dokonalú zmes. Pridajú tajné bylinky a šťavu z citrusových plodov, vďaka ktorým sa Bumbu čo najvernejšie priblíži receptúram, ktoré sa nám zachovali zo 16. a 17. storočiaNakoniec hotový rum riedia na lahodných 35 % obsahu alkoholu tou najlepšou vodou v Karibiku. Barbados má totiž silné vápencové podložie, vďaka ktorému netreba túto vodu vôbec čistiť a filtrovať. Zároveň tým však získa rum unikátnu hladkú a ľahkú chuť.

Snímka obrazovky 2019-12-24 o 17.26.50

Poklad sa ukrýva pod X

Ako na každej správnej pirátskej mape, aj poklad medzi rumami nájdete označený veľkým zlatým X. Ťažká fľaša s prekríženými hnátmi určite zaujme dávno predtým, než Bumbu prvýkrát ochutnáte. Naplno ho však oceníte až vtedy, keď tento jantárový rum nalejete do pohára a následne premieľate v ústach.

Ako prvá vás zasiahne vôňa banánov a hnedého cukru. Ak sa rozhodnete vychutnať si ho čistý, môžete začať objavovať komplexnú chuť, ktorá má veľa úrovní. Od jasne banánovej cez vanilkové a karamelové tóny až po jemný kokosový finiš.

Ak očakávate chuť podobnú iným koreneným rumom, pripravte sa na prekvapenie: Bumbu vám ukáže úplne nový svet.
Aj keď si fajnšmekri najradšej vychutnajú Bumbu čistý alebo s ľadom, bol by hriech neskúsiť aj niektoré z tradičných rumových drinkov
. V nich sa totiž ukáže najväčšia sila: aj obyčajnému miešanému nápoju Bumbu pridá explóziu zaujímavých chutí.

Snímka obrazovky 2019-12-24 o 17.26.31

Dostali ste chuť?

Ak vás zlákala história a tajomstvá rumu Bumbu, neváhajte a vyskúšajte ho. Vďaka objednávke cez náš shop môže byť pirátska fľaša na vašom stole už za 48 hodín od objednávky!