8 druhov cukru a indické korenia: tajomstvo Bumbu rumu je nielen v prísadách

Nevyčísliteľné poklady, čierna vlajka s lebkou, hýrenie a, samozrejme, stovky litrov rumu. Aj takto si predstavujeme život karibských pirátov počas zlatého veku v 17. storočí. Čo to má však spoločné s rumom Bumbu, momentálne jedným z najpredávanejších rumov? V podstate všetko! Spoznajte túto pochúťku, ktorá sa pripravuje presne podľa 400-ročnej receptúry starých morských vlkov!

59565809_1270284269813877_1213208800899629056_n

Pirátsky poklad z Barbadosu

Príbeh „Bumbu“ sa začína spoločne s prvými Európanmi v Karibiku.
Ako zrejme viete, námorníci dostávali každý deň svoju dávku rumu. Aj tomu najväčšiemu nadšencovi sa však po nejakom čase zunuje – a tak si do neho začali pridávať rôzne prísady: obzvlášť korenia a citrusové plody. Rokmi vybrúsili ten najlepší recept, ktorý nazvali jednoducho „Bumbu“. A vďaka oddaným páleníkom z barbadoskej pálenice West Indies Rum Distillery ho môžeme ochutnať aj dnes
v každej fľaši rumu Bumbu.

Tajomstvo najlepšej chuti

Bumbu je vzácny rum, ktorý sa dodnes vyrába ručne vo veľmi malých várkach.
Jeho základom je 8 druhov ekologicky pestovanej cukrovej trstiny, pričom každá je z inej časti Karibiku:

  • Domáca trstina z Barbadosu má jemne sladkú chuť so stopami banánov a vanilky.
  • Belize sa hrdí výraznejšou chuťou trstiny, ktorá pridáva kávové a kokosové tóny.
  • Brazílska trstina má ľahkú ovocnú chuť, pripomína mango či papáju.
  • Aromatická trstina s koriandrovo-zázvorovými tónmi rastie v Kostarike.
  • Trstina z Dominikánskej republiky pridáva plnosť a hutnosť s vanilkovými tónmi.
  • Chuť trstiny zo Salvádoru je kvetinová a jemná.
  • Guyana ponúka zemitosť a tuhosť s karamelovými a čokoládovými tónmi.
  • A posledný je Honduras s výraznou pomarančovou chuťou trstiny.

Šťava z týchto trstín kvasí pomocou takmer 180-ročnej kvasinkovej kultúry uchovávanej vo West Indies Distillery. Po destilácii sa jednotlivé druhy rumov na 15 rokov zatvoria do vypálených dubových sudov po Kentucky bourbone a nechajú sa vyzrieť, vďaka čomu získajú bohatšiu a rozvinutejšiu chuť.

Z vyzretých rumov napokon barbadoskí majstri ručne vymiešajú dokonalú zmes. Pridajú tajné bylinky a šťavu z citrusových plodov, vďaka ktorým sa Bumbu čo najvernejšie priblíži receptúram, ktoré sa nám zachovali zo 16. a 17. storočiaNakoniec hotový rum riedia na lahodných 35 % obsahu alkoholu tou najlepšou vodou v Karibiku. Barbados má totiž silné vápencové podložie, vďaka ktorému netreba túto vodu vôbec čistiť a filtrovať. Zároveň tým však získa rum unikátnu hladkú a ľahkú chuť.

Snímka obrazovky 2019-12-24 o 17.26.50

Poklad sa ukrýva pod X

Ako na každej správnej pirátskej mape, aj poklad medzi rumami nájdete označený veľkým zlatým X. Ťažká fľaša s prekríženými hnátmi určite zaujme dávno predtým, než Bumbu prvýkrát ochutnáte. Naplno ho však oceníte až vtedy, keď tento jantárový rum nalejete do pohára a následne premieľate v ústach.

Ako prvá vás zasiahne vôňa banánov a hnedého cukru. Ak sa rozhodnete vychutnať si ho čistý, môžete začať objavovať komplexnú chuť, ktorá má veľa úrovní. Od jasne banánovej cez vanilkové a karamelové tóny až po jemný kokosový finiš.

Ak očakávate chuť podobnú iným koreneným rumom, pripravte sa na prekvapenie: Bumbu vám ukáže úplne nový svet.
Aj keď si fajnšmekri najradšej vychutnajú Bumbu čistý alebo s ľadom, bol by hriech neskúsiť aj niektoré z tradičných rumových drinkov
. V nich sa totiž ukáže najväčšia sila: aj obyčajnému miešanému nápoju Bumbu pridá explóziu zaujímavých chutí.

Snímka obrazovky 2019-12-24 o 17.26.31

Dostali ste chuť?

Ak vás zlákala história a tajomstvá rumu Bumbu, neváhajte a vyskúšajte ho. Vďaka objednávke cez náš shop môže byť pirátska fľaša na vašom stole už za 48 hodín od objednávky!

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie