5 spôsobov, ako piť rum: viete, ako si vychutnať poklad z Karibiku?

Keď ide o alkohol, ľudia majú veľa rôznych názorov na to, ako chutí najlepšie. Od pravoverných fajnšmekrov, ktorí každý alkohol pijú zásadne iba čistý, aby si mohli vychutnať naplno jeho chuť, cez milovníkov miešaných nápojov až po hľadačov alkoholického opojenia, ktorým ide hlavne o čo najrýchlejší „efekt“.

Na úvod si povedzme jedno: neexistuje „správny“ alebo „nesprávny“ spôsob, ako si vychutnávať svoj obľúbený alkohol. Pokým vám to chutí a baví vás to, pokým ovládate vy svoje túžby a nie naopak, je skutočne len a len na vás, či si zo svojho rumu urobíte Cuba Libre, alebo si ho polejete šľahačkou a budete k nemu zajedať štrúdľu.

Na druhej strane určite treba uznať jednu vec: rôzne druhy pitia alkoholu prinášajú rôzne zážitky. Aj jeden rum naliaty z tej istej fľaše, ale podávaný niekoľkými spôsobmi, môže ukázať úplne iné chute, arómy a textúry.

A presne preto vám v tomto článku ukážeme 5 spôsobov, ako sa na svete pije rum. Hoci niektoré môžu znieť trochu čudne, ak ste skutočne srdcom objaviteľ, nebudete sa zdráhať vyskúšať ich. Každý vám totiž ukáže úplne inú stránku nápoja, o ktorom ste si doteraz mysleli, že už všetko viete!

Prichystajte si teda fľašu Don Papa 10, niekoľko pohárov – a hor sa objavovať!

alcohol-3194824_1920

1. Čistý

Takto ho máme najradšej my. Jednoducho si trochu Don Papa izbovej teploty nalejete do pohára, premiešate v pohári, aby sa uvoľnili všetky aromy, a ochutnáte.

Tento spôsob vám ukáže surovú silu alkoholu. Sŕknutý dúšok si pováľajte v ústach, a objavujte. Jeho jemnejšie tóny zrejme zachytíte až na záver, potom čo odznie hlavný „úder“.

2. S vodou/ľadom

Štandardne sa rum podáva s trochou vody.

Dôvodom je fakt, že ak ho zriedite s trochou vody, zjemní sa – čiže môžete objaviť jemnejšie chuťové tóny, spoznať aj začiatok chute (keďže vám chuťové poháriky neprerazí chuť alkoholu) a vychutnať si bohatší „chvost“ (chuť, ktorá vám zostane v ústach po dopití).

A prečo použiť ľad? Ten, samozrejme, rum zriedi – pomaly sa topí a pridáva vodu. Na druhej strane však tiež mení chuť alkoholu. Teplota totiž mení rýchlosť, akou sa z rumu uvoľňujú aromatické látky, a preto si môžete všimnúť nové chuťové tóny.

3. Horúci

Viete si predstaviť byť niekoľko mesiacov na lodi a nepiť nič viac než rum a vodu?

Anglickí námorníci počas 18. storočia si to predstavovať nemuseli – zažili to na vlastnej koži. A hoci sa nekonečná zásoba rumu môže zdať ako splnený sen, jeho pitie ich prestalo veľmi rýchlo baviť. Preto vymysleli niekoľko nových nápojov z rumu – a medzi inými aj grog.

Je zaujímavé vychutnať si rum zmiešaný s horúcou vodou a trochou limetkovej šťavy, obzvlášť ak to vyskúšate s niektorým z tradičných karibských rumov, ako napríklad Bumbu Rum alebo Pusser’s British Navy Rum.

Ak sú pripravované podľa pôvodnej receptúry, častokrát s touto úpravou počítajú: preto v nich môžete práve takto odhaliť nové chuťové úrovne. A okrem toho tiež zistiť, ako chutil rum ľuďom pred takmer troma storočiami.

4. V miešanom nápoji

Na prvý pohľad sa môže zdať, že ak začnete nalievať prémiový rum do miešaného nápoja, degradujete ho – na nič viac ako len zdroj alkoholu. Jeho chute a tóny totiž sa prehlušia ostatnými zložkami drinku.

Nemusí to však tak byť. Mixológia je skutočná veda a jej úlohou je okrem iného aj „skladať hold“ kvalitnému alkoholu. Správny miešaný nápoj by mal dať priestor chuti rumu a využiť ju na to, aby nám priniesol ešte intenzívnajšie chuťové zážitky. Preto sa oplatí nájsť dobrého barmana, ktorý vám pripraví výborný Hurricane z New Orleans alebo tradičnú Piña coládu.

cocktail-3327242_1280

5. S cigarou

A na záver tu máme niečo z iného súdka.

Ľudia v Karibiku často vravia, že poklady zeme si najlepšie vychutnáme spoločne. Ušúľanú cigaru si spokojne namočia do kávy a rum si vychutnávajú s lahodným vyfúknutím obláčika dymu. Hoci nie sme vyznávačmi fajčenia, jednu vec treba uznať: kvalitná cigara dokáže z pitia rumu urobiť úplne nový zážitok. Dymové a rastlinné chute z cigary sa premiešajú s jemnými tónmi alkoholu a vytvoria vo vašich ústach chute, aké ste pravdepodobne ešte nezažili.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie